Rölyef yapımı aşamaları nasıldır?

• Yapılacak rölyefin uygulanacağı duvar ya da alan tespiti yapılır. Bu tespitin yapılmasında dikkat edilecek hususlar, seyircinin görüş açısı ve mesafesi gibi ayrıntılardır. Çünkü rölyef, heykelin hacminin daralması mantığıyla yapıldığından, mümkün olduğunca merkezi bakış açısı gerektirir. Derinlik, rölyef için önde gelen unsurlardan biridir. Rölyefin derinliğine; konu anlatımı, rölyefin ışığı alış açısı gibi kriterlere göre karar verilir.
• Bu kriterlerin belirlenmesini takiben rölyefte işlenecek konunun en anlamlı ve vurgulu şekilde anlatımı, proje modeli çizimleriyle tasarlanır. Proje modelleri sipariş sahibi kişilerle paylaşılır.
• Atölyedeki profesyonel sanatçılar projeye sadık kalarak modelleme çalışmasına başlar. Ardından modeller yine sipariş sahibi kişilerle paylaşılır ve son karara varılır.
• Heykeltıraş ve istekte bulunan kişilerin tatmini oluştuktan sonra kalıp ve döküm aşamasına geçilir.
• Rölyef, heykel ile karşılaştırıldığında üç boyut kavramının aza indirgendiği bir türdür. Renklendirme aşamasında derinliklerin ve yüksekliklerin kabartılması ile rölyef montaja hazır hale gelir.

• Hazır olan rölyef, tespiti yapılan mekâna monte edilir.

Rölyef Nasıl yapılır ? Rölyef Yapanlar Türkiyedeki rölyef sanatçıları, Türkiyedeki rölyef yapanlar, Türkiyedeki rölyef atölyeleri
Bu sitenin iceriginin kaynak gosterilmeden kopyalanmasi ve yeniden dagitilmasi yasaktir.
Bu sitenin icerigindeki herhangi bir hata veya yanlisliktan Dora Sanat sorumlu tutulamaz.
Dora Sanat Tum Haklari Saklidir.
Tasarim : Datmedya Reklam Ajansi